Kam s deťmi v Banskej Štiavnici

Atmosféra jedného z najkrajších miest na Slovensku ponúka viaceré možnosti trávenia voľného času. My vám v skratke priblížime tie najobľúbenejšie.

Banská Štiavnica

je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Leží uprostred Štiavnických vrchov. Toto historické mesto s výrazne multikultúrnou minulosťou, známe ťažbou kovov (najmä striebra), je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Keďže v ťažbe prevládala strieborná ruda, mesto nazývali „strieborné mesto“.

Neznámy autor, Banská Štiavnica 1590 - 1610. Zdroj: webumenia.sk

Stručná história Banskej Štiavnice

12. storočie - začala sa písať história ťažby drahých kovov, v listine z roku 1156 sa o tejto oblasti píše ako o terra banensium (zem baníkov).
V roku 1735 tu založili najstaršiu uhorskú banícku školu, v roku 1762 ju povýšili na Banskú akadémiu (prvú vysokú školu svojho druhu na svete).
Koniec 18. storočia - Banská Štiavnica sa stala najväčším centrom ťažby drahých kovov v Habsburskej monarchii, aj 3. najväčším mestom v Uhorsku (23 tis. obyvateľov).
1790 až 1863 - vydala zem pod Štiavnickými vrchmi 490 t striebra a 11 t zlata, postupne sa tu sústredilo aj banícke školstvo a veda.
Koniec 19. storočia – rozvoj mesta upadal a s ním aj baníctvo.
Rok 2001 – zatvorila sa posledná funkčná banská štôlňa v Štiavnici.

Pamiatky v Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica je miesto plné pozoruhodných historických pamiatok, na ktoré je mesto právom hrdé. Prinášame vám pár tipov, ktoré sa oplatí zažiť a vidieť.

Kalvária

Štiavnica sa môže pochváliť jednou z najkrajších barokových kalvárií v Európe. Banskoštiavnická kalvária má 17 zastavení, 3 kostoly.

Vďaka jej výnimočnosti a zasadenia do krajiny s nádherným výhľadom, sa stala jednou z najobľúbenejších a najnavštevovanejších atrakcií v regióne. V roku 2007 bola zaradená na Zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta. Stojí za to ju vidieť.

Nový zámok

Jeho silueta pripomína raketu. Je architektonickou pýchou mesta. Nájdete tu expozíciu protitureckých bojov s unikátnymi ukážkami zbraní. Navyše, naskytne sa vám jedinečný výhľad na mesto. Z veže Nového Zámku kedysi vartáši upozorňovali na blížiace sa nebezpečenstvo, Turkov. Odovzdávali si signály, aby tak ochránili banské mestá.

Starý zámok

Múry Starého zámku odhaľujú tie najstaršie tajomstvá Štiavnice. Pôvodne to bol kostol. V období tureckej hrozby urobili z neho pevnosť. Je to kamenná kronika Štiavnice. Nájdete tu expozíciu o najstarších dejinách regiónu. V sakristii aj kópie obrazov z oltára tajomného Majstra M.S. Veža ponúka nádherný výhľad a ukážky historických hodinových strojov. Ak chcete okúsiť, ako sa dýchalo v stredovekom žalári, vo veži Himmelreich to zistíte.

Námestie Svätej Trojice

Námestie vybudované v 16. storočí tvorí jadro mesta. Jeho dominantou je morový stĺp so súsoším Svätej Trojice. Postavený bol ako poďakovanie za ústup morovej epidémie v rokoch 1710 – 1711. Námestie lemujú honosné paláce. Kedysi boli majetkom bohatých mešťanov a banských podnikateľov. Dnes tu nájdete Múzeum minerálov, Galériu Jozefa Kollára a obchody s umením.

Múzeum Kammerhof

Kammerhof, v preklade Komorský dvor, je veľký stavebný objekt, sídlo expozície, ktorá vás prevedie nielen štiavnickou históriou baníctva, ale aj slovenskou. Stroje vám priblížia spôsob ťažby, ale aj čerpania vody v minulosti. Nájdete tu aj laboratórne zariadenia a zaujímavosti o slávnej Akadémií.

Celá Banská Štiavnica je historický klenot

Banská Štiavnica je rajom historických pamiatok, s ich vymenúvaním by sme asi tak skoro neskončili. Za návštevu určite stoja aj malebné okolité dedinky, kostoly, Banícka škola a arborétum, ale napr. aj:
Klopačka, ktorá bola kedysi baníckym budíkom, žalárom aj poisťovňou. Dnes tu okrem expozície nájdete tiež čajovňu.
Piargska brána, jediná zachovaná brána z rozsiahleho opevnenia, ktoré chránilo štiavnické poklady.
Kaštieľ vo Svätom Antone, národná kultúrna pamiatka pod lesom v obci Svätý Anton, neďaleko od Banskej Štiavnice, zachovalý neskoro barokovo - klasicistický kaštieľ s veľkým anglickým parkom. Je tiež múzeom poľovníctva.
Región Hont, ktorého historické a kultúrne bohatstvo je vystavené v múzeách, expozíciách a pamätných izbách. Očarujúcou prírodou Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny vás prevedú turistické náučné chodníky a cyklotrasy.

Banské múzeum v prírode

Najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku vás prevedie vývojom rudného baníctva v stredoeurópskych končinách od stredoveku do konca 20. storočia. Najväčším lákadlom je fáranie do štôlne Bartolomej. V baníckom plášti, s prilbou a s lampášom zažijete podmienky, v ktorých tu kedysi baníci ťažili.

Štiavnické tajchy

Štiavnické tajchy sú ozdobou mesta a miláčikom domácich. Samozrejme, aj atrakciou pre turistov. Sústavu ľuďmi vybudovaných vodných nádrží tvorí 24 tajchov. Sú harmonicky vrastené do strmých hôr. Pôvodnú prácu koní a ľudí, ktorá nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach, nahradili tajchy. Pomohli baníctvu vyriešiť “prvú energetickú krízu”. Medzi najvyhľadávanejšie patria tajchy Klinger, Počúvadliansky tajch, Vindšachta, Veľký Kolpašský tajch, Veľká Richňava, Veľká Vodárenská, Ottergrund. Užijete si tu relax a krásnu prechádzku, v každom ročnom období. V teplých mesiacoch aj prírodné kúpanie, člnkovanie, rybárčenie...

Turistika a cykloturistika v Banskej Štiavnici

Štiavnické vrchy sú vo všeobecnosti považované za kolísku európskej turistiky. Krásna príroda, malebné doliny, tajchy a veľa zaujímavých, históriou opradených miest. Najvyšší bod Štiavnických vrchov dosahuje Sitno (1 009,2 m n. m.), známe mnohými bájami a povesťami. Je najvyhľadávanejším turistickým cieľom. Štiavnický okruh okolo Sitna je preto veľmi obľúbený.

Štiavnické cyklotrasy však ponúkajú nekonečne veľa možností. Niektoré nájdete zapísané dokonca v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Systém štiavnických cyklotrás a jedinečný projekt s názvom Bajkom k tajchom, tvoria 4 územné oblasti: Hodrušská, Banskoštiavnická, Vyhnianska, Belianska. MTB trasy vedú po zvážniciach a lesných cestách, vyhýbajú sa cestným komunikáciám. Pre vzdialenejšie cesty odporúčame Cykloturistické trasy Hontu. Na svoje si tu prídu skúsenejší, aj začínajúci cyklisti.

Salamandra Resort Zdroj: salamandra.sk

Lyžiarske stredisko

Milovníci lyžovania si každoročne užívajú zimu v lyžiarskom stredisku Salamandra, uprostred Štiavnických vrchov, neďaleko mesta Banská Štiavnica. Salamandra má čoraz viac priaznivcov. Je to najjužnejšie položené lyžiarske stredisko na Slovensku. Vďaka tomu je obľúbeným strediskom s lanovkou pre lyžiarov zo západnej a južnej časti Slovensku.

Užitočné odkazy

Viac podrobností o najvyhľadávanejších cieľoch v Banskej Štiavnici a ich dostupnosť nájdete na týchto odkazoch:
www.banskastiavnica.travel
www.muzeumbs.sk
www.bajkomktajchom.sk
www.banskastiavnica.sk
www.regionhont.sk

Prajeme vám príjemný pobyt. A garantujeme vám nezabudnuteľné zážitky v jednom z najkrajších a historicky najatraktívnejších miest, v Banskej Štiavnici.

Atrakcie pre deti

Nejde len o zábavu ale aj o rozvoj motoriky