Aktivity s deťmi

5 tipov aktivít pre deti, ktoré odmalička správne formujú ich osobnosť a rodičom pomôžu vyplniť voľný čas.

Osobnosť sa začína formovať od útleho detstva. Dieťa rastie nielen fyzicky. Pre zdravý a správny vývoj dieťaťa sú kľúčové prvé roky života. Vedeli ste, že najviac zmien sa v detskom mozgu odohrá medzi 2 až 11 rokom? To je obdobie, kedy sa v dieťati ukladajú stopy. Tieto ovplyvňujú jeho návyky a spôsob života v dospelosti. Prehnane povedané, aj to, ako sa mu raz v živote bude vodiť, ako bude tráviť voľný čas, socializovať sa, ako si poradí so životom, či dokáže zvládať stres.

Preto je dobré vedome vyberať aktivity pre deti a usmerňovať ich, ukazovať im hravou a prirodzenou formou cestu.

1. Zoberme deti do prírody

Príroda je miesto, kde objavuje dieťa samé seba „vo svete“ a živý svet okolo. Priestor, v ktorom žije v symbióze človek od nepamäti. Nekonečná encyklopédia plná energie. Mala by byť súčasťou života detí nielen počas dovoleniek a pobytu na detskom ihrisku. Hory, lesy, turistika, cykloturistika, pohyb na čerstvom vzduchu, je pre deti vždy zážitkom. O to viac, ak ho spojíme s poznaním. Neskôr to ocenia. V dospelosti budú veľakrát čerpať z prírody, ak v detstve spoznajú jej silu.

TIP: Výletov do Banskej Štiavnice si môžete urobiť s deťmi hneď niekoľko. Príroda - fauna a flóra bude pre nich živou rozprávkou. Práve vďaka hrám a príbehom, ktoré im vyrozprávame, si ľahko zapamätajú aj históriu. Konkrétne tipy nájdete v našom článku Kam s deťmi v Banskej Štiavnici.

2. Dajme deťom možnosť tvoriť

Dieťa má úžasnú fantáziu, nepozná hranice. Zachovať si ju do staroby, kedy nás už obmedzuje prežité, nie je ľahké. Dajme im priestor tvoriť, kresliť, modelovať, stavať, prejaviť ich nápaditosť a vnútorný svet. Možno raz v živote kreativitu dokážu rozvinúť tak, že ich bude napĺňať v súkromí aj v práci. S tým súvisia aj knihy, zaspávanie s rozprávkou a láska k čítaniu odmalička.

TIP: S kreativitou začínajú už malé deti na piesku. Pokračujú plastelínou, kreslením, vymaľovávaním, strihaním, navliekaním korálok... Pri knihách nezabudnime na klasiku, napr. Slovenské ľudové rozprávky od Pavla Dobšinského. To je to, čo by malo zažiť každé dieťa.

3. Motivujme deti hýbať sa radšej ako virtuálne „žiť”

Dnes deti aj dospelí trávia veľa času pri počítačoch, mobiloch a vo virtuálnom svete. Tento sedavý a pasívny pôsob života prináša často zdravotné problémy už v detstve a samozrejme, v zrelom veku (nielen pohybové). Nájdite spoločne šport, ktorému sa bude vaše dieťa venovať. Začnite budovať vzťah k pravidelnému pohybu, pri ktorom bude relaxovať. Privediete ho aj k zodpovednosti (napr. pravidelné tréningy v čase, aj nečase). Získa schopnosť posúvať svoje hranice. Bude schopné ísť si za svojim cieľom.

TIP: Zoberte vaše dieťa objavovať radosť z pohybu napríklad k nám do Hoplandie v Banskej Štiavnici.

4. Ukazujme deťom, že si treba navzájom pomáhať

Dieťa by malo pochopiť, že ono sa to nie samo, ale ono to „mama“. Zapájajme deti nielen do upratovania, ale aj do varenia a iných domácich prác, robme im z toho zábavu. Učme ich podržať dvere tete, ktorá nesie nákup a pod. Samozrejme, najlepšie je ísť im príkladom... Že by sme mali byť pozorní a taktní nielen k rodine, ale aj k cudzím ľuďom. Naučiť ich navzájom sa tolerovať, podporovať, pomáhať a dopriať si. Vedieť vyhrávať, aj prehrávať. Neskôr vo vlastných vzťahoch a rodinách, ako keby našli.

TIP: Práca v záhradke, umývanie zeleniny do polievky, alebo obľúbené miesenie cesta, či formovanie koláčikov je to, s čím aj malé dieťa rado pomôže. Tímového ducha, súťaživosť, toleranciu a socializáciu zas podporia aktivity detí v Hoplandii.

5. Učme deti hľadať riešenia, nie výhovorky

Na dieťati je úžasne, keď objavuje, nachádza cesty, riešenia, je vynaliezavé. Nebojí sa. Rozmýšľa, začína si spájať súvislosti, zapája logiku a prichádza na odpovede. Hľadá východiská, úniky.

TIP: V tomto ho vieme povzbudiť aj my, v detských centrách, ako je Hoplandia. Spojiť pritom pohyb, logiku, myslenie, motoriku, rozvíjať všetko súčasne. Nevzdávať sa, ale zabojovať a vedieť sa vynájsť.

Niekedy si človek ani neuvedomuje, čo všetko si dieťa odnáša z detstva a čo všetko vníma. Veľakrát pri problémoch v dospelosti, hľadáme korene práve v detstve. A je to tak. Venovať sa dieťaťu a formovať ho správne, vychovávať, nie je ľahká úloha. Ale je krásna. Všetci chceme pre svoje deti to najlepšie. Myslime na to, čo mu „dávame“ každý deň. Nech raz z našich detí vyrastú šťastní ľudia. Čo iné si môže rodič priať.

Atrakcie pre deti

Nejde len o zábavu ale aj o rozvoj motoriky